7 клас
Тема. Значення покритонасінних рослин у природі та житті людини.
Мета уроку:
Освітня
·
визначити значення вивчених
рослин класів Однодольні та Дводольні у природі та житті людини;
·
розкрити необхідність знань
про будову та значення вивчених рослин у подальшому житті людини.
Розвивальна
·
розвивати уміння порівнювати
та визначати значення квіткових рослин у житті людини;
·
продовжити формування в
учнів умінь:
- частково-пошукової
діяльності, осмислення та вирішення проблемної ситуації, уміння робити
узагальнення та
висновки;
- працювати з додатковою
літературою, таблицями, малюнками, виділяти головну думку, порівнювати;
- самостійно оволодівати знаннями, працюючи з
підручником.
·
розвивати пам’ять, увагу
,логічне мислення та уяву;
·
розвивати творчу активність,
пізнавальні інтереси учнів.
Виховна
·
виховувати бережливе
ставлення до квіткових рослин своєї місцевості та планети;
·
розвивати в учнів почуття
прекрасного, уміння пізнавати і створювати красиве.
Обладнання: картки з теми, кросворди,
дидактичний матеріал, гербарії, муляжі фруктів та овочів, Червона книга
України, жетони для оцінювання.
Тип уроку : узагальнення й систематизації знань.
Форма проведення: урок – гра.
Який багатий рослинний світ
і як бідно ми його
використовуємо.
М І Вавилов
Хід уроку.
І. Організаційний етап
Мобілізація учнів до навчання, активізація їхньої уваги,створення атмосфери успіху на уроці.
На уроці вас вітаю,
Доброго настрою бажаю.
Все сьогодні щоб вдалося
Й до душі вам всім прийшлося.
Таємниці щоб відкрили
І знання щоб збагатили.
Будьте впевненими в силі,
Дійте в згоді з колективом!
ІІ. Актуалізація опорних
знань та чуттєвого досвіду учнів.
Завдання №1.
Для перевірки опорних знань, та визначення назви команди учням пропонується
розгадати кросворди. Команда яка швидше розгадає кросворд отримує його назву (троянди,
котигорошки, огірочки, соняшники - дводольні; лілії, проліски, тюльпани,
часнички - однодольні).
Кросворд «Дводольні» для ІІ команди
|
Кросворд «Однодольні» для І команди
|
Запитання до кросворду «Дводольні»
1 - овочева
рослина родини Хрестоцвітих; (редька)
2 -
лікарська рослина родини складноцвітих, має багато народних назв; (деревій)
3 -
«універсальна» рослина з родини Бобові, якій пророкують велике майбутнє; (соя)
4 - отруйна
та лікарська рослина з родини Пасльонові, назва якої в перекладі означає
«прекрасна жінка»; (беладона)
5 - рослина
з родини Пасльонові, наш «другий хліб»; (картопля)
6 - рослина
з родини Розові, плоди якої стануть у пригоді гіпертонікам та людям з хворим
серцем; (глід)
7 - рослина
з родини Складноцвіті, бур’ян та лікарська рослина, весняні «сонечка»;
(кульбаба)
8 - рослина
з родини Хрестоцвіті, яку прогнати з городу дуже тяжко; (хрін)
9 -
лікарська рослина з родини Складноцвіті, друга назва якої «мати-й-мачуха»; (підбіл)
Запитання до кросворду «Однодольні»
1 - рослина
з родини Злакові, що дає крупу не лише нам, але й курчатам; (просо)
2 - рослина
з родини Орхідні, що і дала назву родині; (орхідея)
3 - овочева
рослина з родини Цибулеві, якою у давнину відганяли нечисту силу від домівок;
(часник)
4 -
Ранньоквітуча рослина з родини Лілійні, що має синій колір віночка; (пролісок)
5 - орхідея,
що росте в Україні та веде паразитичний спосіб життя; (гніздівка)
6 -
культурний злак, назва якого заховалася у назві обласного центру України;
(жито)
7 -
дикорослий злак, якого колись в українських степах було дуже багато, а зараз
він занесений до Червоної книги; (ковила)
8 - поширена
декоративна лілійна рослина; (тюльпан)
9 -
культурний злак, посівні площі якого найбільші; (пшениця)
10 -
декоративна рослина родини ірисових, квітка «гладіаторів»; (гладіолус)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Поміркуйте над такими словами:
“Колись на Землю упав промінь Сонця, але упав він не на родючий грунт, а
упав на зелену билинку пшеничного ростка, на його хлорофілове зерно. Вдарившись
об нього він погас, але не зник. Він лише витратився на внутрішню роботу:
розірвав зв’язок між частинками вуглецю і кисню, з’єднаними у вуглекислоті.
Звільнений вуглець, сполучаючись з водою, утворив крохмаль. Цей крохмаль
перетворився на розчинний цукор і після довгих блукань рослиною нарешті знову
відклався у зерні у вигляді крохмалю або клейковини. У тій чи іншій формі він
увійшов до складу хліба, який став нашою їжею. Він перетворився у наші м’язи,
наші нерви…
… Отже, цей промінь сонця зігріває нас, він приводить у рух наш організм.
Джерелом сили у нас є законсервований сонячний промінь”(додаток 1).
Чи справді це так, ми визначимо це на сьогоднішньому уроці. Протягом уроку
ми будемо збирати плоди "дерева знань", та спробуємо довести що ми
можемо їх плідно використати.
За набрані бали учням даються яблука (1б – зелене, 3б – жовте, 5б –
червоне), в кінці уроку учні чіпляють яблука на "дерево знань".
ІV. Повідомлення теми та завдань уроку.
Тема уроку: " Значення покритонасінних рослин у природі та житті людини "
Сьогодні ми закінчуємо
вивчати відділ Покритонасінні. Протягом 6 уроків ми досліджували особливості
будови і різноманітність насінних рослин. І тому на сьогоднішньому занятті ми
повинні використати свої набуті знання з попередніх уроків, щоб визначити
значення квіткових рослин у природі та житті людини.
VІ.
Сприйняття та осмислення нового матеріалу.
Квіткові рослини поширені по всьому світу, від Арктики і до Антарктиди.
Вони є одним із ключових компонентів біосфери: виробляють органічні речовини,
пов'язують вуглекислоту і виділяють в атмосферу молекулярний кисень, з них
починаються більшість пасовищних ланцюгів харчування. Багато квіткових рослин
використовується людиною для приготування їжі, будівництва житла, виготовлення
господарських матеріалів, з лікувальною метою.
У
житті та господарській діяльності людини роль покритонасінних незмірно більша,
ніж інших груп рослин.
Завдання №2. Назвіть рослини та їх родини, що
дали нам дані продукти (одна правильна відповідь – 1 бал).
1.олія … 2.цукор … 3.крохмаль…
4.борошно … 5.кетчуп … 6.халва …
Пригадайте, як називаються рослини, які вирощує людина? (Сільськогосподарські).
Вирощування рослин займається окрема галузь сільського господарства –
рослинництво. Людина використовує їх як основні харчові, кормові, технічні
культури (додаток 2).
Робота з підручником.
Завдання №3. Бліцопитування. (Одна правильна
відповідь – 1 бал)
Запитання для І команди:
1. Назвіть родину, представники якої мають плід стручок. (Хрестоцвіті)
2. Представники якої родини мають алкалоїди? (Пасльонові)
3. Чому родина Айстрові має ще назву Складноцвіті? (Представники мають
чотири види квіток)
4. Представники якої родини відносяться до плодово-ягідних культур?
(Розові)
5. Інша назва родини Капустяні. (Хрестоцвіті)
6. Який плід характерний для представників родини Складноцвіті? (сім’янка)
7. Представники якої родини співіснують з бульбочковими бактеріями?
(Бобові)
8. До якої родини відноситься бамбук? (Злакові)
9. Представники якої родини виділяють фітонциди? (Цибулеві)
10. Які плоди характерні для родини Лілійні?(ягода, коробочка)
11. Представники якої родини за площею посівів переважають усі інші
культурні рослини? (Злакові)
12. Який плід притаманний представникам родини Цибулеві? (Коробочка)
13. Представники якої родини мають п’ять зрослих чашолистків та п’ять
зрослих пелюсток? (Пасльонові)
14. Часто арахіс називають «земляний горіх». Чи це правильно? (Ні, бо плід
- біб)
15. Яка родина має іншу назву Метеликові? (Бобові)
Запитання для ІІ команди:
1. Назвіть дві ознаки, за якими соняшник можна віднести до родини Айстрові?
(плід – сім’янка, має квітки різних видів)
2. Назвіть родини, представники яких мають сухий багатонасінний плід.
(Хрестоцвіті, Бобові, Лілійні)
3. Назвіть родину, представники якої мають плід зернівка. (Злакові)
4. Назвіть рослину, назва якої з давньокельтської означає «голова».
(капуста)
5. Завдяки поширенню якої рослини Антуану Пармант’є поставили пам’ятник?
(Картопля)
6. Представники яких родин мають кореневище? (Лілійні, Злакові)
7. Назвіть родину, що має квітку, яка є символом весни. (Лілійні)
8. Назвіть родину, представники якої мають чотири пелюстки у квітці.
(Хрестоцвіті)
9. Який плід характерний для акації, конюшини? (Біб)
10. Представники якої родини утворюють коренеплоди? (Хрестоцвіті)
11. Назвіть дві лікарські рослини родини Розові. (Шипшина, малина)
12. Скільки тичинок має квітка хрестоцвітих? (Шість)
13. Що спільного між плодом родини Хрестоцвіті та Бобові? (Обидва плода
сухі, багатонасінні)
14. Яке суцвіття характерне для представників родини Цибулеві? (Зонтик)
15. Представникам якої родини притаманний вставний ріст? (Злакові)
Майже кожна рослина має лікувальні властивості. І, сьогодні, коли наш
організм переповнений хімічними речовинами, кожен прагне бути ближчим до
природи, як наші предки, вивчати та використовувати її лікувальні властивості.
Також в природі зустрічається багато небезпечних рослин, в яких є отруйні
речовини - алкалоїди.
Ще з давніх часів рослини привертали увагу людей не тільки своїми
лікувальними властивостями, але і незабутньою красою. Подарований букет квітів
завжди піднімає настрій, надає святковості та свіжості, але зберігається він
недовго. Тому люди використовують квіти в ландшафтному дизайні, ними
прикрашають своє подвір'я.
Робота з підручником.
Завдання №4. Розподіли рослини по групах. (Одна правильна відповідь – 1 бал)
лікарські
|
декоративні
|
отруйні
|
Рослини для І команди: гербера, полин, жоржина, блекота,
буркун, хризантема, дурман, шипшина.
Рослини для ІІ команди: солодка гола, тютюн, звіробій, айстра, беладона, деревій, стокротка, жоржина.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Вивчення
сьогоднішньої теми завершено. А чи добре ви засвоїли вивчений матеріал, ми перевіримо за допомогою тестів.
Завдання №5. Виконай тести (21 бал). Після
виконання тестів, команди обмінюються ними, та перевіряють їх.
Тести для І команди
1. Насіння
формують: а) квіткові рослини, б) водорості, в) мохоподібні, г) хвощі.
2. Плід
стручок притаманний рослинам із родини: а) Капустяні, б) Пасльонові, в) Бобові,
г) Злакові.
3.
Представники родин Пасльонові, Айстрові, Капустяні належать до класу: а)
Однодольні, б) Дводольні.
4. Плід
коробочка характерний для: а) картоплі, б) помідорів, в) блекоти.
5.
Покритонасінні відрізняються від папоротеподібних тим, що: а) серед них є як
трав’янисті, так і дерев’янисті форми, б) їм притаманне подвійне запліднення,
в) здатні утворювати спори.
6. Подвійне
запліднення притаманне:
а)
покритонасінним, б) голонасінним, в) мохоподібним, г) папоротеподібним.
7. Більшості
однодольним рослинам притаманне жилкування:
а) сітчасте,
б) дугове, в) паралельне, г) паралельне й дугове.
8. Тільки
складні листки мають рослини з родини: а) Капустяні, б) Розові, в) Пасльонові, г)
Бобові.
9. Мичкувата
коренева система притаманна рослинам із родини:
а) Айстрові,
б) Бобові, в) Капустяні, г) Лілійні.
10. Підземні
стеблові бульби можуть утворювати рослини з родини:
а) Бобові,
б) Пасльонові, в) Цибулеві.
11. Подвійну
оцвітину мають рослини з родин: а) Капустяні, б) Цибулеві, в) Лілійні.
12. Суцвіття
кошик властиве рослинам із родини: а) Капустяні, б) Пасльонові, в) Бобові, г)
Айстрові.
13. Плід
стручок притаманний рослинам з родини: а) Капустяні, б) Пасльонові, в) Бобові,
г) Айстрові.
14. Плід біб
притаманний рослинам з родини: а) Капустяні, б) Бобові, в) Лілійні, г) Злакові.
15. Бактерії
вступають у взаємовигідне співжиття з кореневою системою рослин із родини:
а) Бобові,
б) Лілійні, в) Злакові.
16. До
родини Пасльонові належать рослини: а) капуста, б) картопля, в) соняшник, г)
шипшина.
17. До
родини Розові належать рослини: а) овес, б) горобина, в) тюльпан, г) цибуля.
18. До
родини Злакові належать рослини: а) горобина, б)перець, в) бамбук, г) тюльпан.
19. До
родини Цибулеві належать рослини: а) лілія, б) часник, в) кульбаба, г) нагідки.
20. Суцвіття
простий зонтик притаманне рослинам із родини: а) Розові, б) Айстрові, в)
Злакові.
21. Суцвіття
початок притаманне рослинам із родини: а) Капустяні, б) Розові, в) Цибулеві, г)
Злакові.
Правильні
відповіді:
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
13
|
14
|
15
|
16
|
17
|
18
|
19
|
20
|
21
|
а
|
а
|
б
|
в
|
б
|
а
|
г
|
г
|
г
|
б
|
а
|
г
|
а
|
б
|
а
|
б
|
б
|
в
|
б
|
а
|
г
|
Тести для ІІ команди
1. Суцвіття
кошик мають рослини з родини: а) Пасльонові, б)Лілійні, в) Бобові, г) Айстрові.
2.
Видозмінені пагони цибулини розвиваються у рослин із родини: а) Злакові, б) Бобові,
в) Лілійні.
3.
Представники родин Лілійні, Цибулеві, Злакові належать до класу: а) Однодольні,
б) Дводольні.
4. Плід у
картоплі: а) кістянка, б) ягода, в) бульба.
5.
Покритонасінні відрізняються від голонасінних: а) здатністю утворювати насіння,
б) здатністю
до подвійного запліднення, в) здатністю утворювати пилкові зерна.
6. Більшості
дводольних рослин притаманне жилкування: а) сітчасте, б) дугове, в) паралельне.
7. Складні
листки мають рослини з родини: а) Розові, б) Пасльонові, в) Лілійні, г) Цибулеві.
8. Стрижнева
коренева система притаманна рослинам із родини: а) Айстрові, б) Лілійні, в)
Цибулеві.
9. Стебло
соломина притаманне рослинам із родини: а) Капустяні, б) Злакові, в) Пасльонові.
10. Просту
оцвітину мають рослини з родини: а) Капустяні, б) Цибулеві, в) Розові.
11.
Поодиноких квіток не буває у представників родини: а) Розові, б) Айстрові, в)
Лілійні.
12. Плід
зернівку формують рослини з родини: а) Капустяні, б) Розові, в) Пасльонові, г)
Злакові.
13. Плід
сім’янка притаманний рослинам з родини: а) Капустяні, б) Бобові, в) Пасльонові,
г) Айстрові.
14. Серед
дводольних рослин не трапляються:
а)
комахозапильні, б) вітрозапильні, в) види, які розмножуються спорами.
15. До
родини Капустяні належать рослини: а) айстра, б) конюшина, в) редька, г) жито.
16. До
родини Бобові належать рослини: а) хрін, б) петунія, в) люпин, г) часник.
17. До
родини Айстрові належать рослини: а) гірчиця, б) вишня, в) хризантема, г) лілія.
18. До
родини Лілійні належать рослини: а) цукрова тростина, б) рижій, в) тюльпан, г)
нагідки.
19. Суцвіття
китиця притаманне рослинам із родини: а) Розові, б) Айстрові, в) Злакові, г)
Цибулеві.
20. Суцвіття
головка притаманне рослинам із родини: а) Капустяні, б) Розові, в) Бобові, г)
Айстрові.
21. Кілька
типів квіток у суцвітті властиві представникам родини:
а) Бобові,
б) Пасльонові, в) Лілійні, г) Айстрові.
Правильні
відповіді:
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
13
|
14
|
15
|
16
|
17
|
18
|
19
|
20
|
21
|
г
|
в
|
а
|
б
|
б
|
а
|
а,б
|
а
|
б
|
б
|
б
|
г
|
г
|
в
|
в
|
в
|
в
|
в
|
а
|
в
|
г
|
VII. Підсумки уроку.
На уроці ви
активно збирали плоди, але для того щоб вони були корисними збагатіть їх тими
знаннями, які ви отримали на сьогоднішньому уроці.
- На уроці я дізнався…
- Мені цікаво було дізнатися про..
VIIІ. Оцінювання навчальних
досягнень учнів.
Аналіз
роботи команд за допомогою "дерева знань"
ІХ.
Домашнє завдання
Підготуватись до контрольної роботи §47-54, опрацювати підсумкові тести
с.220-221.
Цікавий і потрібний матеріал. Дякую автору.
ВідповістиВидалити